ČNB vydala stříbrnou minci k výročí narození Adolfa Loose

ČNB vydala stříbrnou minci k výročí narození Adolfa Loose

Ilustrační fotografie: Emisní plán ČNB, Zdroj: ČNB

Pamětní stříbrná mince Adolf Loos byla vydána Českou národní bankou 2. prosince 2020 k příležitosti 150. výročí narození architekta Adolfa Loose. Podle současného emisního plánu ČNB na roky 2016 – 2020 se jedná o poslední položku v emisním plánu pro toto období. Celkem bylo v těchto letech vydáno 26 stříbrných a 13 zlatých mincí.

Adolf Loos

Adolf Loos ( nar. 10. prosince 1870 ) byl brněnský rodák světového významu. Ve své době byl jednou z nevlivnějších postav vídeňské tvůrčí společnosti a svými názory a prací ovlivňoval nejvýznamnější osobnosti své doby. Je považován za zakladatele moderního pojetí architektury a představitele architektonického purismu. Zastával názor, že architektura není umění a ve své práci upřednostňoval symetrii, jednoduchost a přírodní ornament materiálů. Mezi jeho nejvýznamnější dílo patří obchodní dům Goldman & Salatsch ve Vídni. Dalším jeho významným dílem je například Müllerova vila v Praze a jiné stavby v Brně.

Otto Mayer - Adolf Loos. (Fotografie um 1904)

Pamětní stříbrná mince k narození Adolfa Loose

Pamětní dvousetkoruna, vyražená  k 150. výročí narození Adolfa Loose, má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů. Mince je složena ze slitiny stříbra (92.5 %) a mědi (7.5 %). Celkový náklad emise činí 16 300 kusů mincí. V provedení standard s vroubkovanou hranou bylo vyraženo 5 600 kusů mincí a v kvalitnějším provedení proof (vysoce leštěná, matovaný reliéf, hladká hrana s vlysem) 10 700 kusů mincí.  Minci vyrazila Česká mincovna, a. s. v Jablonci nad Nisou.

Autorem pamětní stříbrné mince Adolf Loos je Asamat Baltaev, DiS. Ten je považován za jednoho z nejtalentovanějších medailérů současné mladé generace a mezi jeho realizace patří například mince: hrad Rabí, 40 krajánků, most v Karviné-Darkově nebo medaile: Svoboda, Rovnost, Bratrství.

ČNB vydala stříbrnou minci k výročí narození Adolfa Loose

Pamětní stříbrná mince Adolf Loos. Zdroj: ČNB

Mince má na lícní straně zobrazenu jihozápadní stěnu Müllerovy vily v Praze na Ořechovce. U horního okraje mince je umístěna značka České mincovny a na spodním okraji je text „REPUBLIKA“, spolu s nominální hodnotou mince.

Rubová strana nese portrét architekta Adolfa Loose spolu s textem „ADOLF LOOS“, rokem jeho narození, rokem vydání mince a značkou autora mince.

Prodejní cena stříbrné mince 200 Kč 2020 Adolf Loos se od nominální hodnoty liší v závislosti na sběratelské hodnotě a aktuální ceně stříbra. Současná cena stříbrné mince se pohybuje okolo 750 Kč.  Minci je možné zakoupit u vybraných smluvních partnerů Česká národní banky.

Zdroj: ČNB