Cena stříbra za kilogram v dolarech

Cena stříbra za kilogram v USD

Na následujícím interaktivním grafu je zobrazena cena stříbra za kilogram  v dolarech. Dnešní cena stříbra za trojskou unci v korunách je zobrazena v tomto grafu.

Cena investičního stříbra za kilogram v korunách

V následujícím grafu je zobrazena aktuální cena 1 Kg stříbra v korunách.

Cena stříbra za kilogram a faktory ovlivňující její cenu

V historii bylo stříbro používáno převážně pro výrobu šperků a ražení mincí. Mince sloužily jako prostředek směny. Dnešní cena stříbra je stejně jako u ostatních komodit tvořena nabídkou a poptávkou na světových komoditních trzích. Významným faktorem, který má vliv na cenu stříbra je také kurz amerického dolaru. Stříbro se používá jako surovina pro výrobu elektrotechnických součástek a tato zkutečnost také významně ovlivňuje jeho cenu. V případě vysoké inflace nebo hospodářských krizí poskytuje stříbro jistotu pro zachování hodnoty. Naopak v době dobré hospodářské situace neztrácí hodnotu, protože se zvyšuje poptávka ze strany průmyslu.

Jaké jsou formy prodeje stříbra?

Mince

Od počátku byly používány jako oběživo. Aktuálně jsou stříbrné mince raženy převážně pro sběratelské účely.

Stříbrné slitky

Dnes se stříbro najčastěji mezi drobnými investory prodává ve formě mincí nebo stříbrných slitků. Stříbrné slitky mají váhu 1 gram až 1 kilogram. Menší slitky jsou zabaleny do průhledného plastu. Aktuální prodejní cena stříbrných investičních slitků se odvozuje od ceny z London Bullion Market. Investování do fyzického stříbra není narozdíl od invesotvání do zlata osvobozeno od DPH.

Certifikáty

Certifikát je druh cenného papíru, který se obchoduje na burze. Je to alternativa pro ty, kteří chtějí investovat do stříbra a nechtějí ho fyzicky vlastnit.

Používané jednotky

Cenu stříbra můžeme vyjádřit v gramech nebo v kilogramech. Na komoditní burze se obchoduje stříbro v gramech.

Gramy
Gram (značka g) je definován jako jedna tisícina kilogramu. 1 gram stříbra je tedy 0.001 kilogramu stříbra.

Kilogram
Kilogram (značka kg) je základní jednotka hmotnosti. Jeden kilogram odpovídá přibližně hmotnosti 1 litru vody. 1 kilogram stříbra je 1000 gramů stříbra.