Stříbrná mince k výročí narození Boženy Němcové

Stříbrná mince k výročí narození Boženy Němcové

Česká národní banka vydala na konci ledna pamětní stříbrnou dvousetkorunu u příležitosti 200. výročí narození spisovatelky Boženy Němcové. Tato mince je již v pořadí druhou vydanou vydanou pamětní stříbrnou mincí Českou národní bankou.

Mince s portrétem Boženy Němcové je dílem již zesnulého špičkového medailéra Jiřího Harcuby, který byl autorem mimo jiné např. československé i současné české pětikoruny. Návrh této mince vznikl už v roce 1994 k 175. výročí narození spisovatelky. Mince však nebyla nakonec vydána a dočkala se vydání až letos k 200. výročí narození Boženy Němcové, které připadá na 4. února 2020.

Stříbrná mince je, stejně jako jáchymovský tolar, složena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Byla vydána v běžném (5 600 kusů mincí) a proof (11 100 kusů mincí) provedení. Proof kvalita se vyznačuje vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou.

Stříbrná mince s portrétem Boženy Němcové - ČNB

Stříbrná mince s portrétem Boženy Němcové – ČNB

Na lícní straně je kompozice heraldických zvířat z velkého státního znaku České republiky. Pod nimi je zobrazen nápis ČESKÁ REPUBLIKA, nominální hodnota 200 Kč a znak České mincovny. Rubová strana zobrazuje portrét Boženy Němcové v levém profilu. Po tímto portrétem je ozdobným písmem umístěn text „Božena Němcová“ spolu s letopočty „1820–2020“.

Prodejní cena mince je oproti nominální hodnotě vyšší z důvodu aktuální ceny stříbra, nákladů spojených s výrobou a DPH.

Článek čerpal informace z České Národní Banky. Použité fotografie pochází z fotogalerie ČNB.