Jáchymovský tolar

Jáchymovský tolar

Ilustrační fotografie: Emisní plán ČNB, Zdroj: ČNB

Jáchymovský tolar je stříbrná mince, která se v minulosti rozšířila do celého světa a dala název americké měně. Česká národní banka vydala v lednu letošního roku pamětní stříbrnou dvousetkorunu připomínající 500. výročí zahájení ražby jáchymovských tolarů.

Historie

Ražba jáchymovských tolarů byla oficiálně povolena 9. ledna 1520. Na jedné straně jáchymovského tolaru byl ztvárněn dvojocasý český lev a jméno krále Ludvíka Jagellonského. Na druhé straně pak obraz svatého Jáchyma a erb rodu Schliků. Jáchymovský tolar se jako platidlo postupně rozšířil po téměř celé Evropě. Místní ražby napodobující český vzor se pak dostaly do celého světa, včetně kolonií, jež daly základ dnešním Spojeným státům americkým. Z názvu tolar pochází i označení americké měny dolar.

Jáchymovský tolar z roku 1525

Jáchymovský tolar z r. 1525 Zdroj: Classical Numismatic Group, Inc. http://www.cngcoins.com, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Jáchymovský tolar vydaný ČNB

Stříbrná mince je složena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi. Mince běžné kvality mají hranu vroubkovanou. Průměr mince je 31 mm, hmotnost 13 g a síla je 2,3 mm. Mince byla vydána v běžném (6 700 mincí) a proof (12 300 mincí) provedení. Proof kvalita se vyznačuje vysoce leštěným provedením, matovaným reliéfem a hladkou hranou.Podobu mince navrhla Veronika Adamcová

Lícní strana pamětní stříbrné dvousetkoruny vydávané Českou národní bankou nese motiv lícní a rubové strany jáchymovského tolaru. Dále je zde vyražena její nominální hodnota 200 Kč a nápis ČESKÁ REPUBLIKA, pod nímž je umístěna značka České mincovny, která minci vyrazila.

Na rubové straně jsou v kruzích ztvárněny portréty vydavatelů jáchymovských tolarů – hraběte Štěpána Schlika vlevo a krále Ludvíka Jagellonského vpravo. Nad portréty jsou při horním okraji umístěny letopočty 1520–2020 a pod nimi text JÁCHYMOVSKÉ TOLARY.

Jáchymovský tolar vydaný ČNB

Jáchymovský tolar vydaný Českou Národní Bankou, Zdroj: ČNB

Článek čerpal nebo citoval informace z České Národní Banky. Ilustrační foto z hlavičky článku pochází z fotogalerie ČNB