ČNB vydala pamětní stříbrnou minci k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

ČNB vydala pamětní stříbrnou minci k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů

Česká národní banka vydala 1. července 2020 pamětní stříbrnou dvousetkorunu k připomenutí 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů.

Pražské artikuly

Pražské artikuly byly politickým programem umírněného křídla husitů z roku 1420 a staly se základním zákonem husitského hnutí. Požadovaly svobodné hlásání slova Božího, přijímání pod obojí, konec světského panování kněží a rovné trestání těžkých hříchů. Artikuly byly vyústěním padesátiletého úsilí reformních teoretiků od Viklefa přes Husa až po revoluční kazatele a výsledkem složitých jednání mezi husitskými stranami. Na čáslavském sněmu v červnu 1421 byly artikuly dodatečně prohlášeny za zemský zákon.

Pamětní stříbrná mince

Pamětní dvousetkoruna je ražena ze slitiny obsahující 925 dílů stříbra a 75 dílů mědi a vydává se ve dvojím provedení, v běžném (standard) a špičkovém (proof), má průměr 31 mm a hmotnost 13 gramů. V běžné kvalitě s vroubkovanou hranou bude emitováno 5 800 kusů a dalších 11 300 kusů pak ve špičkové kvalitě, která se vyznačuje vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou s vlysem.

PSM ke 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky, Zdroj: ČNB

PSM ke 100. výročí schválení československé ústavy a vzniku Ústavního soudu Československé republiky, Zdroj: ČNB

Autorem mince je přední český medailér akademický sochař Michal Vitanovský a razila ji Česká mincovna, a. s., v Jablonci nad Nisou.

Na lícní straně dvousetkoruny je ztvárněna skupina osob u kulatého stolu. Při horním okraji mince je umístěn text ČESKÁ REPUBLIKA a při spodním okraji označení nominální hodnoty 200 Kč a značka České mincovny.

Na rubové straně jsou vyobrazeny symboly jednotlivých artikulů (svobodného hlásání slova božího, přijímání z kalicha, konec světského panování kněží a trestání smrtelných hříchů). Artikuly jsou doplněny kompozicí husitských zbraní. Při horním okraji mince je umístěn text ČTYŘI PRAŽSKÉ ARTIKULY a při spodním okraji se nacházejí letopočty 1420 o 2020. Při pravém okraji mince jsou umístěny iniciály autora mince.

Nominální hodnota mince 200 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je vyšší a zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu stříbra, náklady spojené s výrobou a DPH.

Mince k 600. výročí vydání čtyř pražských artikulů je v pořadí již čtvrtou letošní dvousetkorunou. Následující pamětní stříbrná mince v nominální hodnotě 200 Kč, která vyjde 2. prosince 2020, bude připomínat 150. výročí narození architekta Adolfa Loose.

 

Zdroj: ČNB